Stugföreningen Lofsens Fjällby

 

       

Ledamöter

Johan Eklund, ordförande

ordforande@lofsensfjallby.nu

 

     

Magnus Hellström, sekreterare

sekreterare@lofsensfjallby.nu

 

     

Ann-Sofie Wiman, kassör

kassor@lofsensfjallby.nu

     

Johan Bremark, vice ordförande

johan.bremark@lofsensfjallby.nu

 

 

 

     

Seppo Honkanen, ledamot

seppo.honkanen@lofsensfjallby.nu

 

 

 

     

Pia Isaksson, ledamot

pia.isaksson@lofsensfjallby.nu

   

 

     

Nils Flink, ledamot

nils.flink@lofsensfjallby.nu

   

 

     

Jan Pettersson, suppleant

jan.pettersson@lofsensfjallby.nu

   

 

     

Alexander Vanderwert Gebert, suppleant

alexander.vanderwert@lofsensfjallby.nu

   

 

     

Valberedning

Margareta Hellström, sammankallande

valberedningen@lofsensfjallby.nu

 

     
     

OBSERVERA:
Det är viktigt att ni anmäler ankomst för er eller era gäster senast sju dagar innan ni anländer.

Ankomstanmälan som sker senare än sju dagar innan ankomst debiteras ägaren 1500 kr per tillfälle.


Visste du att...?

Långt ute i vildmarken utanför Lofsdalen har en liten stuga i värsta björnlandet byggts, i syfte att locka fotografer att fotografera vilda djur. Med hjälp av åtel lockas djuren fram för posering. Björn och räv är vanliga posörer, den som har tur kan ha bilder av järv med sig från äventyret.
(Uppgifter hämtade från artikel i Östersundsposten.)

En annan viltkändis i Härjedalen är myskoxen. 1971 gick en grupp om fem djur över den norsksvenska gränsen, och etablerade sig så småningom i Rogenområdet. När stammen var som störst i mitten av 1980-talet uppgick flocken till ett 30-tal djur.
(Uppgifter hämtade från www.myskoxe.se.)

Lavskrikan (bilden) hör också till bygdens vilda fauna, om än inte fullt så skygg. En liten filur som oblygt tigger godbitar när man fikar på fjället.